Cyklisté i pěší turisté jistě ocení bohatou síť stezek, která protíná obec. Ta se pak napojuje díky převozu v Dolní Vltavici i na cyklostezky a pěší trasy v Rakousku. Nejdelší převozní místo v České republice čítající 1100 metrů přes vodní hladinu tak ocení i vyznavači nevšedních zážitků. V okolí obce se mohou na své cestě pokochat i ti, kdo mají rádi výtvarné umění. Na jejím území se totiž nacházejí sochy z žuly, dřeva i pískovce předních světových umělců. Témata jsou skutečně obšírná, od pohádkových bytostí, přes rozličné volné prvky, až po sportovní motivy nebo abstraktní mění.
Obec Černá v Pošumaví disponuje i kulturním zázemím pro fanoušky sledování filmů pod širým nebem. Letní kino obklopené vzrostlými stromy má zcela novou projekční plochu a program nabízí opravdové letní pecky, které uspokojí nejen rodiny s dětmi, ale i mladé návštěvníky nebo opravdové filmové fajnšmekry. Ve výčtu zábavy, kterou nabízí letní kino v Černé v Pošumaví, nesmí chybět ani zmínka o tom, že každé úterý od 17 hodin patří kino především dětem. U divadelních představení v podobě pohádek se ale jistě nebudou nudit ani dospělí.
V horkých letních dnech v Černé v Pošumaví naleznete i karibský koutek. Písečná pláž Windy Point je opravdovým ztělesněním letní pohody u vody. Nejen plážový volejbal, čerstvě namíchané ledové drinky, ale i bohatý animační program je skvělým zpestřením letní dovolené.
Ve sportovním centru Kitesport v kempu Jestřábí naleznete celoroční sportovní školu a půjčovnu sportovního vybavení, takže pokud nedisponujete vlastním vybavením nebo jej zkrátka jen nechcete vozit s sebou, naleznete zde vše, po čem Vaše aktivní srdce zatouží. Od bruslí, kol, skiků na jaře, přes mořské kajaky, SUPy, šlapadla, surfbiky, až po plachetnice, katamarány, windsurfy a kity v letní sezoně. Ani na podzim a v zimě se zde nebudete nudit. Podzim je ideálním obdobím pro cyklovýlety a landkiting nebo buggykiting. V zimě zde pak najdete lyže, brusle, nordické brusle, ale i specialitku jakou je blokart s ledovými noži. Můžete tak okusit i sportovní disciplínu zcela nevšední a tou je ice jachting.
Ne nadarmo se v Černé v Pošumaví v kempu Jestřábí konají pravidelně sportovní akce evropského formátu. V roce 2015 například mistrovství Evropy v lodní třídě Tornado, v roce 2016 pak ME v lodní třídě Devoti-one. Černá v Pošumaví je zkrátka centrem evropského jachtingu jak vyšitým.
Pro adrenalinové střelce je v Černé v Pošumaví i Adrenalin Park, kde naleznete kromě možnosti paintballových přestřelek přímo v krásné šumavské přírodě i lanové centrum v korunách stromů nebo střelnici pro lukostřelbu.
Z historického hlediska je obec Černá v Pošumaví velmi zajímavou již od 18. století, kdy se zde začala dobývat tuha (grafit). Samotné grafitové doly pak otevřeli Schwarzenbergové v roce 1812. Tuha zde vytěžená se používala na výrobu tužek. Většina ložisek však byla zatopena nádrží, ale severněji u vsi Mokrá, jež také spadá pod Černou v Pošumaví, se dochoval portál Josefovy štoly a jedná se o významnou technickou památku. Jediný zachovalý důl Václav jižně u vsi Bližná je nyní využíván jako zdroj vysoce kvalitní vody. Nachází se zde i stáčírna této skvělé šumavské vody – Šumavský Pramen.
Mezi pamětihodnostmi, kterými Černá v Pošumaví disponuje, jistě stojí za zmínku kostel Neposkvrněného početí Pany Marie a socha sv. Jana Nepomuckého. V obci se také nachází nejvýše položené čapí hnízdo v České republice, je více než 50 let pravidelně obýváno párem čápů bílých, kteří zde každoročně vyvádějí svá mláďata.
Mezi další části obce spadají Bližná, Mokrá, Muckov, Plánička a Dolní Vltavice, kde mají sídlo lipenští vodní záchranáři. V Dolní Vltavici se nachází již výše zmíněný nejrychlejší převoz s nejdelší vzdáleností plutí v České republice vedoucí přes Lipno z Dolní Vltavice do osady Kyselov (Sarau). V části obce Hůrka je železniční zastávka, přímo v centru obce, kousek od kostela pak autobusové nádraží.