První zaznamenané osídlení obce se datuje do r. 1653, kdy zde trvale žili dva usedlíci. O 35 let později pak Johan Christian kníže z Eggenbergu vydal svolení k vybudování samotné obce. Dnes je Nová Pec především dřevařskou osadou.
Obec je úzce spjatá především s Národním parkem Šumava a Chráněnou krajinnou oblastí Šumava, s nimiž souvisí hlavní zaměření obce na pěší a cykloturistickou veřejnost. V celém Národním Parku naleznete stovky kilometrů lyžařských běžeckých tratí, do některých z nich můžete nastoupit právě v Nové Peci nedaleko chaty Horské služby.
Mezi nejznámější a nejzajímavější atrakce, které Nová Pec nabízí, je ukázka plavení dřeva po Schwarzenberském plavebním kanálu. Opomenout se nesluší ani sezónní autobusové spojení přímo z obce až na Jelení Vrchy, odkud si pěší turisté mohou vyšlápnout doslova do širého okolí překrásné šumavské divočiny.
Nedaleko obce, nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází také pomník Adalberta Stiftera, rodáka a spisovatele z Horní Plané. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku, je zhotoven z místní žuly a stojí v nadmořské výšce 1311 m pod vrcholem hory Plechý již od roku 1877. Odtud je také úchvatný pohled na Plešné jezero.
Za zmínku jistě stojí hlavně Medvědí stezka – nejstarší jihočeská naučná stezka, k jejímž největším zajímavostem patří Medvědí kámen, tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, Jelení jezírko a četné skalní útvary z pleknštejnské žuly. Nedaleko od této šumavské obce naleznete také přírodní památky Jezerní luh, Vltavský luh a Trojmeznou horu vzdálenou 5 – 9 km západně od obce.
Mezi další části obce Nová Pec se řadí také osady Bělá, Dlouhý Bor, Jelení, Láz, Nové Chalupy a Pěkná.