Čertova stěna – Luč je národní přírodní rezervací rozkládající se v ploše čítající 140 hektarů podél řeky Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Chráněné území se rozkládá po obou stranách údolí včetně koryta řeky Vltavy, které se v těchto místech také říká Čertovy proudy. Velkou část svahů pokrývá kamenné moře, jehož kameny jsou z větší části pokryté mechy a lišejníky.
K Čertově stěně se nejsnáze dostanete z blízkého parkoviště, cesta k ní je velmi dobře značená. Pozor si dejte především při přecházení vozovky, vzhledem k tomu, že je nutné ji přejít v poměrně nepřehledném úseku. Stezka přímo na vrchol Čertovy stěny je velmi krátká, tento výlet tak bude bavit především děti, jelikož nejsou vystaveny dlouhému pochodu. Vstup do kamenného moře je nicméně zakázán a je dobré si své ratolesti opravdu pohlídat, výhled z Čertovy stěny není nikterak zabezpečen a při neopatrném pohybu na vrcholku by snadno mohlo dojít k nechtěnému pádu.
K Čertově stěně se váže i několik místních legend, mezi nejznámější pak patří asi ta o čertovi, který se rozhodl zničit čerstvě zbudovaný Vyšebrodský klášter. V místech kamenného moře chtěl zbudovat hráz, díky níž by klášter spláchla voda, nestihl ji však vystavět během jedné noci a tak zde po jeho pokusu o demolici kláštera zbyla jen hromada kamení. Na důkaz jeho dřiny se pak v korytě řeky nachází jeden nadmíru velký balvan s důlkem, který má být údajně otiskem jeho palce. Tato pověst se stala hlavní inspirací pro operu Čertova stěna od Bedřicha Smetany.
Další zajímavostí, kterou je vhodné zmínit, a samozřejmě také navštívit jsou již zmíněné Čertovy proudy. Čertovými proudy je nazýváno řečiště Vltavy (původně již od Lipna až po Vyšší Brod). Úsek dlouhý cca 800 metrů je pak nejnebezpečnější částí, která zahrnuje velké množství obrovských kamenů. Za běžného průtoku jsou Čertovy proudy vnímány jako zcela nesjízdné, nicméně existence přehrady a možnost využití vyššího průtoku umožňuje nejen splutí, ale i konání různých závodů ve sjezdu nebo vodním slalomu. Úsek Vltavy v místě Čertovy stěny je celosvětově považován za jednu z nejtěžších vodáckých tratí, důkazem toho je i pomníček věnovaný vodákovi, který zde ztratil v roce 1984 to nejcennější.
Na svém „pekelném“ výletě se rozhodně máte nač těšit. Kromě dech beroucích výhledů na kamenné moře, údolí Vltavy i zalesněné svahy, vás uchvátí i vzdálené šumění řeky prodírající se mezi balvany. Zde pocítíte divoký tep přírody a nasajete krásu šumavské krajiny.
GPS - Čertova stěna: N 48°37.84505', E 14°16.67837'