Z Černé v Pošumaví vás do Hůrky, kde se nachází nejbližší železniční zastávka, vyvede nádherná nová cyklostezka vedoucí po břehu tzv. malého Lipna. Za dopoledních paprsků tak budete mít možnost se kochat stoupajícím oparem a nasávat čerstvý vlhký vzduch. Z Hůrky pak pojedete vlakem i se svým kolem až do Nového Údolí, což je konečná stanice.
Nové Údolí na Šumavě je proslulé především železnicí, a proto se zde také nachází malé muzeum v historickém vagonu z 20. let 20. století. Spolek Pošumavská jižní dráha zde vybudoval nejkratší železnici na světě měřící 105 metrů. Ta zároveň vede přes hranice do Německa a můžete se po ní svézt v turistické sezóně replikou parní lokomotivy nebo šlapací drezínou. Pokochat se zde můžete dokumenty, fotografiemi a 3D modely z dob budování zdejších tratí, válečných let, okupace, osvobození, komunistické diktatury a hraničního pásma až po současnost. Neztrácejte zde však příliš mnoho času, protože na vás čeká celodenní výšlap na jeden z vrcholů Šumavy.
V nedalekém Haidmühle si přijdou na své milovníci typické německé architektury, k vidění jsou zde hrázděné domy a farní kostel včetně fary. Pokud vyrazíte na výlet v sobotu, třeba uvidíte i svatební průvod. Hned za prvním výšlapem z Haidmühle se můžete zastavit a chvilku rozjímat u Mariánské kaple, která je (jak už je v Německu zvykem) velmi dobře udržovaná a rozhodně stojí za krátké zastavení.
Pak už na vás čeká zhruba jedenáctikilometrové nemilosrdné šlapání vzhůru na Třístoličník (německy Dreisesselberg), jehož vrchol ve výšce 1333 metrů nad mořem se nachází v Bavorsku v blízkosti česko-německé hranice.
Dreisesselstein, později právě Dreisesselberg získal jméno podle blízkého Trojmezí (3 km na východ), kde se potkávají hranice Čech, Bavorska a Rakouska. České jméno Třístoličník je novodobé, vzniklo překladem z němčiny, mezi názvy se dříve používaly také původní Třízubec nebo Říruřec. Legenda praví, že se na třech kamenných stolicích (křeslech) scházeli panovníci Čech, Německa a Rakouska. Na vrcholku Třístoličníku naleznete nejen četné žulové skalní útvary, ale přímo pod vrcholem Hochstein i kapli biskupa Neumanna (Bischof-Neumann-Kapelle). Ta je zasvěcena českému rodáku, misionáři v USA a prvnímu severoamerickému světci. Přímo z vrcholků Třístoličníku můžete za dobrého počasí pozorovat i Alpy, o tomto výhledu psal již Adalbert Stifter, jehož jméno vás bude provázet takřka na každém kroku už od Horní Plané. Nedaleko stojí horská chata Berggasthof Dreisessel.
Dobrá zpráva je, že nyní už vás žádné další významné nebo dlouhé stoupání nečeká. Sjíždět budete po krátkém asfaltu po šotolinové cestě, podél níž se nachází hned několik zastavení doplněných uměleckými díly různých autorů z nedalekého okolí. Právě na tomto úseku se vyplatí mít kvalitní široké gumy. Terén je pro užší pláště trekových kol poněkud obtížnější. Abyste celý den nestrávili jen s pozadím přilepeným k sedlu kola, vložili jsme do výletu i malou pěší zkratku. Během této krátké pěší vsuvky, kdy budete muset kolo vést, si vychutnáte procházku lesem protkaným osvěžujícími potůčky. Zanedlouho se napojíte zpět na zpevněnou cestu, a budete směřovat těsně pod hřebenem kolem Trojmezné hory a Plechého k českým hranicím. Ty překročíte po relativně dlouhém sjezdu po upravených cestách v Rakousku.
Putovat dolů nyní budete již v Čechách a minete také šumavskou slať Říjiště ve směru na Novou Pec. Předtím než byste definitivně vjeli do Nové Pece, vydejte se cestou kolem Schwarzenberského kanálu, která je obzvláště na podzim impozantní díky napadanému červenému bukovému listí. Jedna z nejbližších křižovatek vás pak navede na Zadní Zvonkovou, odkud je na Bližší Lhotu (převozní místo Horní Planá - Zvonková) už jen co by kamenem dohodil (cca 4,5 km). Na převozu si odpočinete od dlouhého šlapání a na druhém břehu Lipna si přímo na písčité pláži v Horní Plané můžete dát poslední svačinku před návratem do Černé v Pošumaví. Nedávno vybudovaná cyklostezka vás povede ještě kousek kolem břehu, kde můžete pozorovat rybářské loďky v pozdním slunci. Poslední výšlap do kopce vás čeká už jen kousek za Jenišovem a hned za Hůrkou se vrátíte na cyklostezku kolem břehu malého Lipna, po které jste přijížděli ráno k vlaku.
Výlet je u konce a v nohách máte pěkných zhruba 50 km. Bohatší jste však o nové zážitky, výhledy a možná i trochu bolavé svaly. Výlet je vhodný pro sportovce, s e-koly i pro zdatnější seniory nebo rodiny s odrostlejšími dětmi. Pokud se však na dlouhý cyklovýlet necítíte, na Třístoličník můžete vyjet i autem. Nedaleko pod vrcholem se nachází několik parkovišť a právě z těch níže položených vás čeká pěkná procházka k vrcholku.
GPS - Třístoličník: N 48°46.85405', E 13°48.22130'
Celá trasa v GPX.