Hrad nechali vystavět Vítkovci a sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství, mezi další majitele patřili například Rožmberkové, Eggenbergové nebo Schwarzenbergové. V říjnu roku 2017 byla na hrádku odhalena socha Vítka I. z Prčice od Jiřího Genzera, kterou tento sochař vytvořil v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví a odtud nechal přemístit na své stále místo pod hradem.
Uvnitř věže je postaveno dřevěné schodiště čítající 61 schodů vedoucích na plošinu, která slouží jako rozhledna a nabízí dech beroucí výhled na šumavskou přírodu, té dominuje přehradní nádrž Lipno. Z věže Vítkova hrádku tak máte jako na dlani nejen městys Frymburk, Dolní Vltavici a obec Černou v Pošumaví, ale i největší lipenský ostrov Tajvan. Na pravém břehu se tyčí šumavské hřebeny - Plešská hornatina, z níž je nejvíce patrný vrchol Smrčiny. Na jejím odvráceném svahu jsou jedny z nejlepších sjezdovek v okolí, které oceníte při zimním pobytu. V opačném směru můžete pozorovat Novohradské hory a za dobrého počasí i vrcholky rakouských Alp.
V osadě svatý Tomáš doporučujeme navštívit poutní kostel Božího těla z roku 1347, ve kterém se dokonce každou poslední neděli v měsíci konají bohoslužby. Jedná se o čtvrtý nejvýše položený kostel na českém území. Nezapomeňte si také prohlédnout alespoň zvenčí bývalou Schwarzenberskou myslivnu z roku 1722, postavenou ve „švýcarském slohu“, nyní je z ní exkluzivní horský hotel, kde v místní restauraci uděláte dobře nejen svému žaludku, případně svlažíte putováním vyprahlé hrdlo.
Pokud patříte mezi ty pohodlnější cestovatele, zkuste si na tento výlet půjčit třeba skútr v naší půjčovně. Výlet lze absolvovat nejen celý po břehu kolem přehrady, ale využít můžete i převozy v Horní Plané, Dolní Vltavici nebo Frymburku. Pokud vyrazíte přímo z naší půjčovny na skútrech, celý výlet vám i s příjemným obědem nezabere více jak 3 hodiny.
GPS: N 48°38′42″, E 14°6′12″